Sarıyer tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Sarıyer ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Sarıyer tanıtım sayfası.

Sarıyer Gezilecek Yerler

İstanbul’un sayısız tarihi değerinin yanı sıra doğasının güzelliğini de gözler önün eseren Sarıyer, şehre gelen turistlerin ziyaret ettiği noktaların başında geliyor.

Sarıyer Gezilecek Yerler

İstanbul'un sayısız tarihi değerinin yanı sıra doğasının güzelliğini de gözler önün eseren Sarıyer, şehre gelen turistlerin ziyaret ettiği noktaların başında geliyor.

İstanbul'un en önemli noktalarını içerisinde barından Sarıyer'de gezilecek çook fazla tarihi mekan ve doğal güzellik bulunuyor. Bu güzel ilçede geçireceğiniz zamanlar kesinlikle sıkmayacak sizi. Aksine, İstanbul Boğazı'nın hoş manzarası eşliğinde uzun ve keyif veren yolculuklar yapacaksınız.

Sarıyer özellikle tarihi köşkleriyle ünlüdür. Fakat geziniz sırasında sadece köşkleri ziyaret etmeyin. Kiliseler, müzeler, kasırlar ve kalelerle dolu renkli bir yolculuk yapabilirsiniz Sarıyer'de. Bu güzel ilçede özellikle gezilmesini tavsiye ettiğimiz yerler de var tabii ki. İşte Sarıyer'de gezmenizi önerdiğimiz noktalar:

Rumelihisarı Kalesi: Sadece Sarıyer'in değil, aynı zamanda İstanbul'un en önemli yapılarından biridir Rumelihisarı Kalesi. İstanbul Boğazı'nın iki yakasının birbirine en çok yaklaştığı noktada bulunan kale, karşısındaki Anadoluhisarı Kalesi'yle yüzyıllar boyunca komşu olmuştur. Kale, Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiş olup, günümüze şehrin en merak edilen noktalarından biri ve sizin de gezi listenizde mutlaka yerini almalı diyoruz.

Emirgan Korusu: Yeşili, doğayı, rengarenk çiçekleri seven biriyseniz, size huzur verecek bir yer var Sarıyer'de; Emirgan Korusu. Koru tam 300 dönümlük bir araziye sahip. Her adımda ise yeşilin tonları arasındaki kırmızı gülleri, mor menekşeleri, sarı laleleri görebileceğiniz bir nokta. Özellikle bahar ve yaz aylarında gidilmesini önersek de sonbaharda da ayrı bir güzellik sunar sararmış yapraklarıyla.

Sarı Köşk: Emirgan Korusu'nun manzarasına konuşlanmış olan Sarı Köşk, köklü bir tarihe sahiptir. Mimar Sarkis Balyan'ın yaptığı köşk, Hıdiv İsmail Paşa'nın isteği üzerine inşa edilmiştir. Köşk, baştan sonra görsel bir güzellik… dış cephesindeki çiçek motifleri el sanatının ne kadar zengin olduğunu söylemeye yeter. Bunun dışında duvar ve tavan süslemeleri de görülmeye değer niteliktedir.

Atatürk Arboretumu: Doğanın mis kokan havasında gezinti yapmayı seviyorsanız, Sarıyer'deki Atatürk Arboretumu'na küçük bir ziyaret yapabilirsiniz. Canlı bir bitki laboratuvarı olan arboretum, Belgrad Ormanı'nın hemen kuzeyinde. Toplam 267 hektarlık bir alana sahip ve özellikle bitki bilimcilerin araştırma noktasıdır. Yine de sadece araştırmacıları değil, doğaseverleri de misafir eder yılın her mevsimi. Bölgede fotoğraf çekmek ise ayrı bir keyif olur.

Surp Santuht Ermeni Kilisesi: Rumelihisar, Durmuş Dede Sokağı'nda bulunan Surp Santuht Ermeni Kilisesi, Sarıyer'de ziyaret edebileceğiniz, sadece bir saatinizi ayırabileceğiniz mekanlardan biri. 1816 yılında bir yangın sonucu kilise yanmış ve tekrar inşa edilmiştir. Günümüzdeki mimarisi orijinalliğini yitirmiş olsa da iç mekanı küçük bir mistik dünyanın içerisine sürükleyecek sizi.

Sadberk Hanım Müzesi: 1980 yılından bu yana hizmet veren Sadberk Hanım Müzesi, Sarıyer'in gezilecek müzelerinden biri. Türkiye'nin ilk özel müzesi olan Sadberk Hanım Müzesi, işadamı Vehbi Koç tarafından eşi Sadberk Hanım için düzenlenip açılmıştır. Müze, Sadberk Hanım'ın kişisel eşyaları ve kıyafetlerinin yanı sıra arkeolojik eserler de görebileceğiniz bir mekan. Aynı zamanda; Sakıp Sabancı Müzesi, Pembe Köşk, Maslak Kasırları, Yeniköy Sinagogu, Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Neşet Suyu ve Telli Baba Türbesi de Sarıyer gezi listenize dahil edebileceğiniz yerler arasında.

Sarıyer için gezilecek yer tavsiyeleri (6)

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Garipçe Köyü
Garipçe Köyü

Özkan Hacıoğlu - 25 Ağustos 2015, Salı 17:34

Ulaşımı oldukça kolay

İstanbul'dan biraz uzaklaşmak için çok da uzağa gitmenize gerek yok. Ulaşımı oldukça kolay, yol köyün girişi dışında son derece rahat. Sahilde birkaç balık lokantası ve kahvaltı yapabileceğiniz mekan var. Sokakta organik ürünler satılıyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Sakıp Sabancı Müzesi
Sakıp Sabancı Müzesi

Özkan Hacıoğlu - 2 Temmuz 2015, Perşembe 11:34

Görülmesi gereken yerlerden

İstanbul'da muhakkak görülmesi gereken yerlerden birisi. Hepimizin sempati duyduğu rahmetli Sakıp Sabancı ve ailesinin orada yaşamış olduğunu ve hatta sizi yukarıdan bir yerden izlediğini ve size gülümsediğini bilmek benim adıma son derece kıymetliydi. Özellikle Türk sanatçılarımıza ve sanatımıza ne kadar değer ve katkı verdiğini gözlerinizle göreceksiniz. Konum olarak muhteşem, mimari ve peyzaj olarak muhteşem bir yer. Maddi yönleri bir yana ancak gönüllerinin de ne denli zengin olduğunu ve buna rağmen ne denli mütevazı olduklarını hissedeceksiniz.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
Maslak Kasırları
Maslak Kasırları

ezginur aydinyilmaz - 28 Kasım 2014, Cuma 10:37

ezginur aydinyilmaz tarafından...

Yazdıklarınız için teşekkürler, en yakın zamanda gideceğim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Kömürcü Bendi
Kömürcü Bendi

Ece Kaya - 16 Mayıs 2013, Perşembe 10:18

Kömürcü Bendi

İstanbul otellerinden birinde konaklayan misafirlerin mutlaka gidip görmesi gereken bir yer. Tarihi, doğayı ve İstanbul'u yaşayabileceğiniz eşsiz noktalardan biri...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Marmaracık Koyu
Marmaracık Koyu

Emin Gerçek - 9 Mart 2013, Cumartesi 12:28

Marmaracık Koyu

Fenerdeki Mermaracık Koyu yok, oranın asıl adı Marmancık Koyu.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Emirgan Korusu
Emirgan Korusu

Oguz Akakce - 25 Şubat 2014, Salı 05:52

Emirgan Korusu

Arkadaş; pazar sabahı kahvaltıya gideyim dedim, çocuk bahçesine dönmüş. Her yerde ilkokul öğrencileri. O gün oraya geziye gelmişler. Görseniz çiçekleri yolup, güzelim çimlere basıyorlar. Neyse Sarı Köşk'e kadar yürüdükten sonra kahvaltıya oturduk. İki kişilik kahvaltı 67 TL. Buyrun hesap falan filan denilirken zor attım kendimi dışarı. Daha da gitmedim, gitmem de...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Bölgede Son YorumlananlarKelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Sarıyer

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Aramanızla ilgili olarak

Toplam 23 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En iyi sonuca göre listele En iyi sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul Boğazı'nın en güzel manzarasını gözler önüne serer Tarabya Koyu. Şehrin en nezih, en hareketli bölgelerinden biridir.

İstanbul Boğazı'nın, Avrupa Yakası'nda karaya doğru yaptığı girintilerden biri Tarabya Koyu. Koya ismini veren Tarabya semti, bu koyun kıyılarında yer alıyor. Boğaz'ın en bilinen ve en işlek noktalarından biri olan Tarabya Koyu'nda, hafta sonları keyifli vakitler geçirebilmek mümkün.

Tarabya Koyu'nun çevresinde tavernalar, balık lokantaları ve çeşitli kafeler bulunuyor. Lüks yatlar ve teknelerle çevrili olan Tarabya Koyu, İstanbul'da huzur bulunabilecek nadir bölgelerden.

Eğer yolunuz İstanbul'a düşerse, Tarabya Koyu'nu da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Otomobil tutkunlarının sürekli ziyaret ettiği bir mekan olan Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi, Sarıyer-Tarabya'daki Ferahevler Mahallesi, Nuripaşa Caddesi'nde yer almakta… Eğer eski otomobillere ilgi duyuyorsanız ve daha önce Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi'ni gezmediyseniz çok şey kaçırmışsınız demektir.

Müzede; 1920-1970 yılları arasında üretilen 60'dan fazla otomobil sergilenmekte… Klasik Otomobil Müzesi, sahip olduğu dekorasyonu ve koleksiyonuyla nostaljik bir gezi imkanı veriyor. Sadece otomobiller değil, otomobil parçaları, eski dönemleri yansıtan aksesuarlar da bulunmakta. Müzeyi gezerken sizlere yine eski dönemleri anımsatan müzikler eşlik edecek.

İşte müzedeki otomobil modelleri; 1926 Ford Model T, 1931 Ford 4 Door Sedan, 1939 Ford V8 Convertible, 1939 Mercedes Benz 4 Door Sedan, 1946 Ford Super De Luxe Tudor, 1948 Oldsmobile Dynamic Sixty Six Convertible, 1953 Valkswagen Betle, 1954 Jaguar XK 120 Rally, 1960 Cadillac Series Sixty Two Convertible… Ve daha fazlası sizleri Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi'nde bekliyor.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Sarıyer-Emirgan Korusu'nun doğal manzarasına eşlik eden tarihi bir yapıdır Sarı Köşk. Kuş evi görünümünde olan Sarı Köşk, Hidiv İsmail Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Mimarı ise Sarkis Balyan'dır.

Köşkün duvar ve tavan süslemeleri oldukça dikkat çekicidir ve iç mekanın tavanı oldukça yüksektir. Köşkün bodrum katından iki katı bulunmakta. Üst katında üç oda bir salon varken alt katında dört odası yer alır. Aynı zamanda alt katında hol ve mutfak da vardır. Sarı Köşk'ün dış cephe süslemeleri, çiçek motifleri ne kadar zengin bir el sanatına sahip olduğunun göstergesi…

Köşk günümüzde Beltur tarafından işletilmektedir.

 • Doğal Güzellikler
Bir hafta sonu hem İstanbul'a yakın hem de İstanbul'un tüm karmaşasından uzakta tatil yapmak ister misiniz?

O halde Sarıyer'deki Rumeli Feneri Köyü'nün yanında bulunan Marmaracık Koyu sizleri bekliyor. Sessiz ve sakinliğiyle dinlendirici bir atmosfere sahip olan Marmaracık Koyu, Kilyos'da bulunan plajlarını aratmaz. Burada bulunan bungalovlarda veya otelde kalabilir; aynı zamanda günübirlik bir geziyle de koyu tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Marmaracık, bir koy özelliği taşısa da, kendini en güzel gösterdiği mevsim kıştır. Burada yürüyüşler yapabilir, bisiklet turu atabilir ve ATV kullanabilirsiniz. Sarıyer'de bulunan Belgrad Ormanı ve Emirgan Korusu dinlenip huzur bulacağınız yerler arasında.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Türkiye\'nin ilk özel müzesi olan Sadberk Hanım Müzesi, Vehbi Koç\'un eşi Sadberk Koç anısına 1980 yılında açılmıştır.

Koç ailesinin yıllarca yazlık olarak kullandığı Azaryan Yalısı müzeye dönüştürülmüş ve Sadberk Koç\'un kişisel eşyaları müzede sergilenmeye başlamıştır.

Sadberk Koç\'un porselen, işleme gümüş, kıymetli kumaşlar ve geleneksel kıyafet gibi değerli parçalardan oluşan kişisel eşyalarına 1983 yılında Hüseyin Kocabaş koleksiyonu katılmış; böylece müzede sergilenen eserlerin çeşitliliği artmıştır.

Neolotik çağdan başlayıp Hitit, Urartu, Roma, Bizans, Selçukluı uygarlıklarına ait arkeolojik eserlerin yer aldığı Hüseyin Kocabaş koleksiyonunun müzeye dahil olmasıyla sergilenen eser sayısı 18 bini aşmıştır.

Hüseyin Kocabaş koleksiyonuna ait arkeolojik eserlerin müzeye katılması ile birlikte Azaryan Yalısı yanındaki bina da müze binası olarak restore edilmiş ve müze genişletilmiştir.

Günümüzde müze Sevgi Gönül Binası Arkeoloji Bölümü ve Azaryan Yalısı Sanat Tarihi Bölümü olmak üzere iki ayrı binada yer almaktadır.

Müzeyi çarşamba günleri dışında her gün 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sadberk Hanım Müzesi iletişim bilgileri:
Telefon: +90 212 242 38 13
Adres: Büyükdere Piyasa Cad. No: 27- 29 Sarıyer/İSTANBUL
Web: http://www.sadberkhanimmuzesi.org.tr

 • Doğal Güzellikler
300 dönümlük bir araziye sahip olan Emirgan Korusu, İstanbul'un en görkemli korularından biridir. İstanbul'un Sarıyer semtine bağlı olan koru, Osmanlı Devleti padişahlarına ve devlet adamlarına ev sahipliği yapmıştır.

lV. Murat, Roma seferinde yanında getirdiği arkadaşı İranlı Prens Emir Güne Han'a bu koruyu hediye etmiştir. Tarihte birçok kez el değiştiren Emirgan Korusu, yüzyıllardan beri “'Ferudun Bey Bahçeleri”' adıyla anılmıştır. Koru İsmet Paşa'nın eline geçtikten sonra kendisi tarafından kıyılarına üç köşk inşa ettirilmiştir. 1930'larda Satvet Lütfi Tozan tarafından alınmış ve o dönemde arkadaşı olan Dr. Lütfi Kırdar'ı davet ettiği sırada Kırdar'ın ilk tepkisi; “'Bir kişiye bu kadar yer çok.”' cümlesi olmuştur. Zaten o tarihten on yıl sonra yani 1940'ların başında Emirgan Korusu kamulaştırılmıştır.

İstanbul'un stresinden ve kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin yeşillik ve deniz manzarasını bir arada bulabileceği eşsiz bir yer. Dostlarınızla ve ailenizle gidip güzel bir gün geçirebilir; kendinizi doğanın kollarına bırakabilirsiniz. Bölgedeki Marmaracık Koyu, Telli Baba Türbesi, Rumeli Feneri ve Belgrad Ormanı gezebileceğiniz yerler arasında.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Türkiye'de en çok ziyaret edilen türbelerden biridir Telli Baba Türbesi. Kısmetinin açılmasını isteyen gençlerin veya yeni evlenen çiftlerin mutlaka ziyaret ettiği Telli Baba Türbesi'nin birçok hikayesi vardır. Sarıyer ve Rumeli Feneri arasında bulunan türbe, yerli turistlerin olduğu kadar yabancı turistlerin de ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Hakkında anlatılan efsaneler ziyaretçi potansiyelini oldukça etkilemektedir.

Bir rivayete göre Telli Baba; Fatih döneminde tabur imamlığı yapan Abdullah Efendi'dir. Şehit olmuştur ve yaklaşık 80 yıl önce hasta bir kız onu rüyasında görür. Rüyasından yola çıkarak Telli Baba'nın mezarını bulur ve genç kız hızlı bir şekilde iyileşip; birçok insanın türbeyi ziyaret etmelerini sağlıyor. Bir rivayete göre ise; Telli Baba aslında bir tahsiliye memurudur. Gemilerde kılavuzluk ettiği bir gün denizin kabardığını ve denizde küçük bir kayık içinde genç bir kızla delikanlı görür. Ardında hemen denize atlar; kızı kurtarır fakat erkeği kurtaramaz. Genç kız yıllar sonra Telli Baba'ya teşekkür etmeye gider; ama Telli Baba ölmüştür. Kız ağlayarak telli duvağını mezara bırakır.

Bunların dışında bilinen çok hikayesi vardır Telli Baba Türbesi'nin. Yabancı turistlerin bile fazlasıyla ilgisini çeken türbeyi ziyaret edebilirsiniz. Tabii Sarıyer'de olduğunuz bir gün; Belgrad Ormanı'nı, Rumeli Feneri'ni ve Emirgan Korusu'nu gezip güzel bir gün geçirebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Emirgan Korusu'nu tarihiyle süsleyen Pembe Köşk, İsmail Paşa tarafından yapılan üç inşa ettirilen üç köşkten biridir. Köşk, iki katlı olup, Osmanlı evi üslubundadır.

Köşkün birinci katında banyo, tuvalet ve mutfak yer alırken; ikinci katında geniş bir salon, salona açılan iki odası, ara koridorda ise beş odası bulunmakta.

Pembe Köşk, 1982 yılında büyük bir onarımdan geçmiştir. 1995 yılında ise Büyükşehir Belediyesi'nce alınıp, tekrar kapsamlı bir restorasyon döneminden geçmiştir.

Günümüzde Beltur tarafından işletilen Pembe Köşk, halkın da yararlanabileceği bir kafeterya olmuştur.

Emirgan Korusu\'ndaki Sarı Köşk de hem tarihiyle hem de kafeteryasıyla uğramanız gereken noktalardan biridir.

 • Doğal Güzellikler
Karanlıkbent ismiyle de anılan Kömürcü Bendi, 1620 yılında ll. Osman tarafından inşa ettirilmiştir.

Aynı zamanda birçok canlıya ev sahipliği yapan Kömürcü Bendi, mesire yeri özelliği de taşımaktadır. Tıpkı Göktürk Göleti ve Marmaracık Koyu gibi… Gökyüzüne uzanan ağaçların yanı başında dostlarınla birlikte piknik yapabileceğiniz en güzel yerler arasındadır. Belgrad Ormanı'nın Bahçeköy girişinden sonra Neşet Suyu'ndan sonra ulaşabilirsiniz. Buradaki piknik alanında yer alan oturma sahaları oldukça bakımlıdır. Sarıyer'deki bu güzel doğaya hakim olan Kömürcü Bendi Mesire Yeri, bir hafta sonuna unutamayacağınız anlar ekleyebilir.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Rumelihisarı Kalesi'nin antik çağlarda adı Hermanion, Lemokopion ve Kayon olarak da adlandırılan Rumelihisarı semti için, hatta İstanbul için önemi çok büyüktür.

Hisar, boğazın iki yakasının birbirine en çok yakınlaştığı noktada (660 metre) Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Bu hisarın tam karşısında da Sultan Yıldırım Bayezid tarafından Anadoluhisarı Kalesi yapılmıştır ve böylece boğazın kontolu ele geçirilmiştir.

Rumelihisarı Kalesi'nin inşaatında 1800 usta çalışmıştır ve yapımı Ağustos 1452'de 4 aylık çok kısa bir sürede tamamlanmıştır. Dönemin padişahı Fatih Sultan Mehmet de bizzat taş taşıyarak ustaları cesaretlendiren isim olmuştur. Yapımda kullanılan keresteler Karadeniz Ereğlisi\'nden taşlar Anadolu`nun değişik yerlerinden ve parça taşlar da çevredeki harap Bizans yapılarından getirilmiştir.

Kalede 17 adet kule vardır. Bu kulelere burç adı da verilmektedir. Kulelerden birisi İstanbul\'un fethinden sonra bir süre hapishane olarak da kullanıldığı için Karakule olarak da anılmaktadır.

5 kapısı bulunan kale; kuzeyden güneye 250 metre, doğudan batıya 125 metre olan alanı ile çok geniş bir alana inşa edilmiştir.

Hisarın tarihi açıdan önemi çok büyüktür. İnşaatı tamamlandıktan sonra boğazdan tüm geçişler kontrol altına alınmış olup İstanbul\'un fethi sırasında Karadeniz\'den Bizans imparatorluğuna yardım gelmesi önlenmiştir.