Sarıyer tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Sarıyer ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Sarıyer tanıtım sayfası.

Sarıyer Gezilecek Yerler

İstanbul’un sayısız tarihi değerinin yanı sıra doğasının güzelliğini de gözler önün eseren Sarıyer, şehre gelen turistlerin ziyaret ettiği noktaların başında geliyor.

Sarıyer Gezilecek Yerler

İstanbul'un sayısız tarihi değerinin yanı sıra doğasının güzelliğini de gözler önün eseren Sarıyer, şehre gelen turistlerin ziyaret ettiği noktaların başında geliyor.

İstanbul'un en önemli noktalarını içerisinde barından Sarıyer'de gezilecek çook fazla tarihi mekan ve doğal güzellik bulunuyor. Bu güzel ilçede geçireceğiniz zamanlar kesinlikle sıkmayacak sizi. Aksine, İstanbul Boğazı'nın hoş manzarası eşliğinde uzun ve keyif veren yolculuklar yapacaksınız.

Sarıyer özellikle tarihi köşkleriyle ünlüdür. Fakat geziniz sırasında sadece köşkleri ziyaret etmeyin. Kiliseler, müzeler, kasırlar ve kalelerle dolu renkli bir yolculuk yapabilirsiniz Sarıyer'de. Bu güzel ilçede özellikle gezilmesini tavsiye ettiğimiz yerler de var tabii ki. İşte Sarıyer'de gezmenizi önerdiğimiz noktalar:

Rumelihisarı Kalesi: Sadece Sarıyer'in değil, aynı zamanda İstanbul'un en önemli yapılarından biridir Rumelihisarı Kalesi. İstanbul Boğazı'nın iki yakasının birbirine en çok yaklaştığı noktada bulunan kale, karşısındaki Anadoluhisarı Kalesi'yle yüzyıllar boyunca komşu olmuştur. Kale, Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiş olup, günümüze şehrin en merak edilen noktalarından biri ve sizin de gezi listenizde mutlaka yerini almalı diyoruz.

Emirgan Korusu: Yeşili, doğayı, rengarenk çiçekleri seven biriyseniz, size huzur verecek bir yer var Sarıyer'de; Emirgan Korusu. Koru tam 300 dönümlük bir araziye sahip. Her adımda ise yeşilin tonları arasındaki kırmızı gülleri, mor menekşeleri, sarı laleleri görebileceğiniz bir nokta. Özellikle bahar ve yaz aylarında gidilmesini önersek de sonbaharda da ayrı bir güzellik sunar sararmış yapraklarıyla.

Sarı Köşk: Emirgan Korusu'nun manzarasına konuşlanmış olan Sarı Köşk, köklü bir tarihe sahiptir. Mimar Sarkis Balyan'ın yaptığı köşk, Hıdiv İsmail Paşa'nın isteği üzerine inşa edilmiştir. Köşk, baştan sonra görsel bir güzellik… dış cephesindeki çiçek motifleri el sanatının ne kadar zengin olduğunu söylemeye yeter. Bunun dışında duvar ve tavan süslemeleri de görülmeye değer niteliktedir.

Atatürk Arboretumu: Doğanın mis kokan havasında gezinti yapmayı seviyorsanız, Sarıyer'deki Atatürk Arboretumu'na küçük bir ziyaret yapabilirsiniz. Canlı bir bitki laboratuvarı olan arboretum, Belgrad Ormanı'nın hemen kuzeyinde. Toplam 267 hektarlık bir alana sahip ve özellikle bitki bilimcilerin araştırma noktasıdır. Yine de sadece araştırmacıları değil, doğaseverleri de misafir eder yılın her mevsimi. Bölgede fotoğraf çekmek ise ayrı bir keyif olur.

Surp Santuht Ermeni Kilisesi: Rumelihisar, Durmuş Dede Sokağı'nda bulunan Surp Santuht Ermeni Kilisesi, Sarıyer'de ziyaret edebileceğiniz, sadece bir saatinizi ayırabileceğiniz mekanlardan biri. 1816 yılında bir yangın sonucu kilise yanmış ve tekrar inşa edilmiştir. Günümüzdeki mimarisi orijinalliğini yitirmiş olsa da iç mekanı küçük bir mistik dünyanın içerisine sürükleyecek sizi.

Sadberk Hanım Müzesi: 1980 yılından bu yana hizmet veren Sadberk Hanım Müzesi, Sarıyer'in gezilecek müzelerinden biri. Türkiye'nin ilk özel müzesi olan Sadberk Hanım Müzesi, işadamı Vehbi Koç tarafından eşi Sadberk Hanım için düzenlenip açılmıştır. Müze, Sadberk Hanım'ın kişisel eşyaları ve kıyafetlerinin yanı sıra arkeolojik eserler de görebileceğiniz bir mekan. Aynı zamanda; Sakıp Sabancı Müzesi, Pembe Köşk, Maslak Kasırları, Yeniköy Sinagogu, Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Neşet Suyu ve Telli Baba Türbesi de Sarıyer gezi listenize dahil edebileceğiniz yerler arasında.

Sarıyer için gezilecek yer tavsiyeleri (7)

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Belgrad Ormanı
Belgrad Ormanı

-

En uzun yürüyüş rotam

Hayatımın en uzun ve en keyifli yürüyüşünü Belgrad Ormanı'nda yaptım. Orada geçireceğiniz yarım gün bile sizi yenileyecek ve kısa bir tatil yapmış hissi verecektir. İstanbul için yeşili, havası, huzuru büyük bir nimet. Keyifli yürüyüşler :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Garipçe Köyü
Garipçe Köyü

-

Ulaşımı oldukça kolay

İstanbul'dan biraz uzaklaşmak için çok da uzağa gitmenize gerek yok. Ulaşımı oldukça kolay, yol köyün girişi dışında son derece rahat. Sahilde birkaç balık lokantası ve kahvaltı yapabileceğiniz mekan var. Sokakta organik ürünler satılıyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Sakıp Sabancı Müzesi
Sakıp Sabancı Müzesi

-

Görülmesi gereken yerlerden

İstanbul'da muhakkak görülmesi gereken yerlerden birisi. Hepimizin sempati duyduğu rahmetli Sakıp Sabancı ve ailesinin orada yaşamış olduğunu ve hatta sizi yukarıdan bir yerden izlediğini ve size gülümsediğini bilmek benim adıma son derece kıymetliydi. Özellikle Türk sanatçılarımıza ve sanatımıza ne kadar değer ve katkı verdiğini gözlerinizle göreceksiniz. Konum olarak muhteşem, mimari ve peyzaj olarak muhteşem bir yer. Maddi yönleri bir yana ancak gönüllerinin de ne denli zengin olduğunu ve buna rağmen ne denli mütevazı olduklarını hissedeceksiniz.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
Maslak Kasırları
Maslak Kasırları

-

ezginur aydinyilmaz tarafından...

Yazdıklarınız için teşekkürler, en yakın zamanda gideceğim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Kömürcü Bendi
Kömürcü Bendi

-

Kömürcü Bendi

İstanbul otellerinden birinde konaklayan misafirlerin mutlaka gidip görmesi gereken bir yer. Tarihi, doğayı ve İstanbul'u yaşayabileceğiniz eşsiz noktalardan biri...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Marmaracık Koyu
Marmaracık Koyu

-

Marmaracık Koyu

Fenerdeki Mermaracık Koyu yok, oranın asıl adı Marmancık Koyu.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Emirgan Korusu
Emirgan Korusu

-

Emirgan Korusu

Arkadaş; pazar sabahı kahvaltıya gideyim dedim, çocuk bahçesine dönmüş. Her yerde ilkokul öğrencileri. O gün oraya geziye gelmişler. Görseniz çiçekleri yolup, güzelim çimlere basıyorlar. Neyse Sarı Köşk'e kadar yürüdükten sonra kahvaltıya oturduk. İki kişilik kahvaltı 67 TL. Buyrun hesap falan filan denilirken zor attım kendimi dışarı. Daha da gitmedim, gitmem de...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Bölgede Son YorumlananlarKelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Sarıyer

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Aramanızla ilgili olarak

Toplam 23 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En iyi sonuca göre listele En iyi sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Sarıyer-Rumelihisarı'nda bulunan Surp Santuht Ermeni Kilisesi, Durmuş Dede Sokağı'nda bulunmakta.

Kilise binası ilk yapıldığı dönemde ahşap bir mimariye sahipti. 1816 yılında kilise binası yıkılmış, 1856 yılında ise tekrar inşa edilip ibadete açılmıştır. Fakat 1972 yılında bir yangın sonucu harap olmuş, kilise 6 yıl sonra onarılmıştır. Surp Santuht Ermeni Kilisesi, günümüzde çok fazla özelliği olmayan bir dini mekandır. Yine de bulunduğu bölgeden geçenlerin biraz zaman ayırıp bu küçük kiliseyi gezmesini öneririz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Türkiye'de en çok ziyaret edilen türbelerden biridir Telli Baba Türbesi. Kısmetinin açılmasını isteyen gençlerin veya yeni evlenen çiftlerin mutlaka ziyaret ettiği Telli Baba Türbesi'nin birçok hikayesi vardır. Sarıyer ve Rumeli Feneri arasında bulunan türbe, yerli turistlerin olduğu kadar yabancı turistlerin de ilgisini fazlasıyla çekmektedir. Hakkında anlatılan efsaneler ziyaretçi potansiyelini oldukça etkilemektedir.

Bir rivayete göre Telli Baba; Fatih döneminde tabur imamlığı yapan Abdullah Efendi'dir. Şehit olmuştur ve yaklaşık 80 yıl önce hasta bir kız onu rüyasında görür. Rüyasından yola çıkarak Telli Baba'nın mezarını bulur ve genç kız hızlı bir şekilde iyileşip; birçok insanın türbeyi ziyaret etmelerini sağlıyor. Bir rivayete göre ise; Telli Baba aslında bir tahsiliye memurudur. Gemilerde kılavuzluk ettiği bir gün denizin kabardığını ve denizde küçük bir kayık içinde genç bir kızla delikanlı görür. Ardında hemen denize atlar; kızı kurtarır fakat erkeği kurtaramaz. Genç kız yıllar sonra Telli Baba'ya teşekkür etmeye gider; ama Telli Baba ölmüştür. Kız ağlayarak telli duvağını mezara bırakır.

Bunların dışında bilinen çok hikayesi vardır Telli Baba Türbesi'nin. Yabancı turistlerin bile fazlasıyla ilgisini çeken türbeyi ziyaret edebilirsiniz. Tabii Sarıyer'de olduğunuz bir gün; Belgrad Ormanı'nı, Rumeli Feneri'ni ve Emirgan Korusu'nu gezip güzel bir gün geçirebilirsiniz.

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Bir mesire yeri özelliği taşıyan Neşet Suyu, Belgrad Ormanı'nın tam ortasında bulunmaktadır. Adını ise; Belgrad Ormanları'nın ıslahı için büyük çaba sarf eden Müderris Neşet Bey'den almıştır.

Haftanın her günü birçok insan tarafından ziyaret edilen Neşet Suyu'nda koşu parkuru, piknik alanları, kafeterya ve otoparka sahiptir. Rahatlıkla aracınızla gelebilir ve doğa içinde yürüyüşler yapabilirsiniz. Dostlarınızla birlikte hoş sohbetler gerçekleştirebileceğiniz; aynı zamanda İstanbul'un kalabalığından biraz olsun uzaklaşabileceğiniz bir yer sunuyor sizlere Neşet Suyu. İstanbullular için ideal bir yer olan bu bölge doğa bilimcilerin araştırması için de oldukça uygundur. Sarıyer'deki Neşet Suyu'na kolaylıkla ulaşabilir ve güzel ve güzel vakitler geçirebilirsiniz. İstanbul\'da piknik yapabileceğiniz yerler arasında Elmasburnu Mesire Yeri, Fatih Çeşmesi Mesire Yeri, Göktürk Göleti, Aziz Paşa Mesire Yeri ve Ayvat Bendi Mesire Yeri\'de vardır.

 • Müzeler
Boğaziçi\'nin en güzel yerlerinden biri olan Emirgan semtinde yer alan Sakıp Sabancı Müzesi özellikle son yıllarda yakaladığı uluslararası standartları ile hem ülkemizin hem de dünyanın önemli müzelerinden biri haline geldi.

Uzun yıllar Mısırlı Hidiv ailesinin kullandığı köşk 1950\'de Sabancı ailesi tarafından satın alındı. Sakıp Sabancı\'nın ölümüne dek yaşamını sürdürdüğü köşk, 1998 yılında içindeki eserler ile birlikte müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi\'ne devredildi.

Bahçesindeki at heykeli sebebiyle \"Atlı Köşk\" olarak da bilinen müze binası 2002 yılında ziyarete açıldı. Hizmete açıldığı günden bu yana da Dali, Picasso, Rodin ve Rembrant gibi efsanelerin eserlerini ülkemize getirdi.

İstanbul\'un en güzel semtlerinden biri olan Emirgan\'daki Sakıp Sabancı Müzesi, zengin koleksiyonu, ev sahipliği yaptığı önemli uluslararası sergiler, bünyesinde düzenlenen seminerler, dinletiler ve eğitici programlar ile müzecilik alanında önemli işlere imza atan bir müze.

Müzeyi pazartesi günleri dışında salı, perşembe, cuma ve pazar 10:0018:00, çarşamba ve cumartesi 10:00-22:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sakıp Sabancı Müzesi iletişim bilgileri:
Telefon: +90 212 277 22 00
Adres: Sakıp Sabancı Cad. No:42 Emirgan 34467 İSTANBUL
Web: http://muze.sabanciuniv.edu

 • Tarihi Yerler
Osmanlı'dan günümüze gelen sayısız yapılar arasındaki Maslak Kasırları, Levent ve Ayazağa semtleri arasında bulunuyor.

Bölgedeki ilk yapılaşmalar II. Mahmut dönemine dayansa da asıl kasırlar Sultan Abdülaziz tarafından yapılmış. Sultan Abdülaziz'den önce yapılan kasırların hangi tarihte kim tarafından inşa ettirdiği kesin olarak bilinmemekte. Maslak Kasırları, genellikle sultanların av ve dinlenme yeri olarak kullanılmıştır. Kasırların bulunduğu alan toplamda 170.000 metrekaredir. Bahçeleri yeşilin her tonunu bünyesinde barındırıp, İstanbul'un en görülesi yerleri arasındadır Maslak Kasırları.

Maslak Kasırları'ndan Kasr'ı Humâyûn günümüzde müze olarak hizmet vermekte olup çeşitli belgeler ve fotoğraflar sergilenmektedir. Kasırlar arasındaki Limonluk, Çadır Köşkü ve Mabeyn-i Humâyûn asıllarına uygun restore edilerek onarılmış ve ziyaretçilerin dinleme alanı olsun diye kafeteryaya çevrilmiştir.

Maslak Kasırları'nı İstanbul gezinize dahil edebilir, müzeyi gezebilir ve kafeteryasında güzel bir manzaraya karşı dinlenebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Fransızlar tarafından Osmanlı döneminde yapılan Rumeli Feneri, İstanbul Boğazı'nın en görkemli fenerlerinden biridir.

Karadeniz'den gelen gemilerin İstanbul Boğazı'na giriş yaptıkları andan itibaren onları beyaz siluetiyle karşılıyor. Boğazın diğer tarafında duran Anadolu Feneri ise eşlik ediyor Rumeli Feneri'ne.

Özellikle Avrupa yakasında oturanların ideal gezi alanlarının başına gelen fener, 1856 yılında yapılmıştır. Dünden bugüne görevini hiç aksatmayıp, gemilere yoldaş olmuş ve uzaktan görenleri selamlamıştır. Buraya geldiğinizde kule binasının içinde bulunan Saltuk Baba Türbesi'ni de ziyaret edebilirsiniz. Hoş manzarasında fotoğraf kareleri için fazlasıyla detay bulacaksınız ve sadece bu bölgeye ait bir albüm bile yapabilirsiniz. Rumeli Feneri çok uzağınızda değil; sizleriz ziyaretini bekliyor.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Emirgan Korusu'nu tarihiyle süsleyen Pembe Köşk, İsmail Paşa tarafından yapılan üç inşa ettirilen üç köşkten biridir. Köşk, iki katlı olup, Osmanlı evi üslubundadır.

Köşkün birinci katında banyo, tuvalet ve mutfak yer alırken; ikinci katında geniş bir salon, salona açılan iki odası, ara koridorda ise beş odası bulunmakta.

Pembe Köşk, 1982 yılında büyük bir onarımdan geçmiştir. 1995 yılında ise Büyükşehir Belediyesi'nce alınıp, tekrar kapsamlı bir restorasyon döneminden geçmiştir.

Günümüzde Beltur tarafından işletilen Pembe Köşk, halkın da yararlanabileceği bir kafeterya olmuştur.

Emirgan Korusu\'ndaki Sarı Köşk de hem tarihiyle hem de kafeteryasıyla uğramanız gereken noktalardan biridir.

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul Boğazı'nın en güzel manzarasını gözler önüne serer Tarabya Koyu. Şehrin en nezih, en hareketli bölgelerinden biridir.

İstanbul Boğazı'nın, Avrupa Yakası'nda karaya doğru yaptığı girintilerden biri Tarabya Koyu. Koya ismini veren Tarabya semti, bu koyun kıyılarında yer alıyor. Boğaz'ın en bilinen ve en işlek noktalarından biri olan Tarabya Koyu'nda, hafta sonları keyifli vakitler geçirebilmek mümkün.

Tarabya Koyu'nun çevresinde tavernalar, balık lokantaları ve çeşitli kafeler bulunuyor. Lüks yatlar ve teknelerle çevrili olan Tarabya Koyu, İstanbul'da huzur bulunabilecek nadir bölgelerden.

Eğer yolunuz İstanbul'a düşerse, Tarabya Koyu'nu da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Boğaziçi'nin Rumeli Yakası'nda, Tarabya Koyu'nun güneyinde, Yeniköy ve Tarabya yolu üzerinde bulunuyor Huber Köşkü. Köşkün gerisinde, İstanbul Boğazı'na inen yamacın tümünü içine alan bir koru yer alıyor. Huber Köşkü, ana bina haricinde büyük bir ahır, arabalık, müştemilat ve seradan oluşuyor.

Huber Köşkü, geçmişte silah ticareti ve komisyonculuğu yapan ve ünlü Krupp firmasının İstanbul'daki temsilciliğini yapan Huber kardeşlerden Augeste Huber ve ailesine aitmiş. 1980 yılından beri ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Rezidansı olarak kullanılıyor.

İstanbul'un ender korularından birine sahip Huber Köşkü. Mimari özellikleri ve bahçe düzenlemesiyle Huber Köşkü, gerçekten de olağanüstü görünüyor.

Eğer yolunuz İstanbul'a düşerse, Huber Köşkü'nü de mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Rumelihisarı Kalesi'nin antik çağlarda adı Hermanion, Lemokopion ve Kayon olarak da adlandırılan Rumelihisarı semti için, hatta İstanbul için önemi çok büyüktür.

Hisar, boğazın iki yakasının birbirine en çok yakınlaştığı noktada (660 metre) Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Bu hisarın tam karşısında da Sultan Yıldırım Bayezid tarafından Anadoluhisarı Kalesi yapılmıştır ve böylece boğazın kontolu ele geçirilmiştir.

Rumelihisarı Kalesi'nin inşaatında 1800 usta çalışmıştır ve yapımı Ağustos 1452'de 4 aylık çok kısa bir sürede tamamlanmıştır. Dönemin padişahı Fatih Sultan Mehmet de bizzat taş taşıyarak ustaları cesaretlendiren isim olmuştur. Yapımda kullanılan keresteler Karadeniz Ereğlisi\'nden taşlar Anadolu`nun değişik yerlerinden ve parça taşlar da çevredeki harap Bizans yapılarından getirilmiştir.

Kalede 17 adet kule vardır. Bu kulelere burç adı da verilmektedir. Kulelerden birisi İstanbul\'un fethinden sonra bir süre hapishane olarak da kullanıldığı için Karakule olarak da anılmaktadır.

5 kapısı bulunan kale; kuzeyden güneye 250 metre, doğudan batıya 125 metre olan alanı ile çok geniş bir alana inşa edilmiştir.

Hisarın tarihi açıdan önemi çok büyüktür. İnşaatı tamamlandıktan sonra boğazdan tüm geçişler kontrol altına alınmış olup İstanbul\'un fethi sırasında Karadeniz\'den Bizans imparatorluğuna yardım gelmesi önlenmiştir.