Sarıyer Gezilecek Yerler

İstanbul’un sayısız tarihi değerinin yanı sıra doğasının güzelliğini de gözler önün eseren Sarıyer, şehre gelen turistlerin ziyaret ettiği noktaların başında geliyor.

Sarıyer Gezilecek Yerler

İstanbul'un sayısız tarihi değerinin yanı sıra doğasının güzelliğini de gözler önün eseren Sarıyer, şehre gelen turistlerin ziyaret ettiği noktaların başında geliyor.

Sarıyer Gezilecek Yerler

İstanbul'un en önemli noktalarını içerisinde barından Sarıyer'de gezilecek çook fazla tarihi mekan ve doğal güzellik bulunuyor. Bu güzel ilçede geçireceğiniz zamanlar kesinlikle sıkmayacak sizi. Aksine, İstanbul Boğazı'nın hoş manzarası eşliğinde uzun ve keyif veren yolculuklar yapacaksınız.

Sarıyer özellikle tarihi köşkleriyle ünlüdür. Fakat geziniz sırasında sadece köşkleri ziyaret etmeyin. Kiliseler, müzeler, kasırlar ve kalelerle dolu renkli bir yolculuk yapabilirsiniz Sarıyer'de. Bu güzel ilçede özellikle gezilmesini tavsiye ettiğimiz yerler de var tabii ki. İşte Sarıyer'de gezmenizi önerdiğimiz noktalar:

Rumelihisarı Kalesi: Sadece Sarıyer'in değil, aynı zamanda İstanbul'un en önemli yapılarından biridir Rumelihisarı Kalesi. İstanbul Boğazı'nın iki yakasının birbirine en çok yaklaştığı noktada bulunan kale, karşısındaki Anadoluhisarı Kalesi'yle yüzyıllar boyunca komşu olmuştur. Kale, Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiş olup, günümüze şehrin en merak edilen noktalarından biri ve sizin de gezi listenizde mutlaka yerini almalı diyoruz.

Emirgan Korusu: Yeşili, doğayı, rengarenk çiçekleri seven biriyseniz, size huzur verecek bir yer var Sarıyer'de; Emirgan Korusu. Koru tam 300 dönümlük bir araziye sahip. Her adımda ise yeşilin tonları arasındaki kırmızı gülleri, mor menekşeleri, sarı laleleri görebileceğiniz bir nokta. Özellikle bahar ve yaz aylarında gidilmesini önersek de sonbaharda da ayrı bir güzellik sunar sararmış yapraklarıyla.

Sarı Köşk: Emirgan Korusu'nun manzarasına konuşlanmış olan Sarı Köşk, köklü bir tarihe sahiptir. Mimar Sarkis Balyan'ın yaptığı köşk, Hıdiv İsmail Paşa'nın isteği üzerine inşa edilmiştir. Köşk, baştan sonra görsel bir güzellik… dış cephesindeki çiçek motifleri el sanatının ne kadar zengin olduğunu söylemeye yeter. Bunun dışında duvar ve tavan süslemeleri de görülmeye değer niteliktedir.

Atatürk Arboretumu: Doğanın mis kokan havasında gezinti yapmayı seviyorsanız, Sarıyer'deki Atatürk Arboretumu'na küçük bir ziyaret yapabilirsiniz. Canlı bir bitki laboratuvarı olan arboretum, Belgrad Ormanı'nın hemen kuzeyinde. Toplam 267 hektarlık bir alana sahip ve özellikle bitki bilimcilerin araştırma noktasıdır. Yine de sadece araştırmacıları değil, doğaseverleri de misafir eder yılın her mevsimi. Bölgede fotoğraf çekmek ise ayrı bir keyif olur.

Surp Santuht Ermeni Kilisesi: Rumelihisar, Durmuş Dede Sokağı'nda bulunan Surp Santuht Ermeni Kilisesi, Sarıyer'de ziyaret edebileceğiniz, sadece bir saatinizi ayırabileceğiniz mekanlardan biri. 1816 yılında bir yangın sonucu kilise yanmış ve tekrar inşa edilmiştir. Günümüzdeki mimarisi orijinalliğini yitirmiş olsa da iç mekanı küçük bir mistik dünyanın içerisine sürükleyecek sizi.

Sadberk Hanım Müzesi: 1980 yılından bu yana hizmet veren Sadberk Hanım Müzesi, Sarıyer'in gezilecek müzelerinden biri. Türkiye'nin ilk özel müzesi olan Sadberk Hanım Müzesi, işadamı Vehbi Koç tarafından eşi Sadberk Hanım için düzenlenip açılmıştır. Müze, Sadberk Hanım'ın kişisel eşyaları ve kıyafetlerinin yanı sıra arkeolojik eserler de görebileceğiniz bir mekan. Aynı zamanda; Sakıp Sabancı Müzesi, Pembe Köşk, Maslak Kasırları, Yeniköy Sinagogu, Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, Neşet Suyu ve Telli Baba Türbesi de Sarıyer gezi listenize dahil edebileceğiniz yerler arasında.

Sarıyer için gezilecek yer tavsiyeleri (7)

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Belgrad Ormanı
Belgrad Ormanı

-

En uzun yürüyüş rotam

Hayatımın en uzun ve en keyifli yürüyüşünü Belgrad Ormanı'nda yaptım. Orada geçireceğiniz yarım gün bile sizi yenileyecek ve kısa bir tatil yapmış hissi verecektir. İstanbul için yeşili, havası, huzuru büyük bir nimet. Keyifli yürüyüşler :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Garipçe Köyü
Garipçe Köyü

-

Ulaşımı oldukça kolay

İstanbul'dan biraz uzaklaşmak için çok da uzağa gitmenize gerek yok. Ulaşımı oldukça kolay, yol köyün girişi dışında son derece rahat. Sahilde birkaç balık lokantası ve kahvaltı yapabileceğiniz mekan var. Sokakta organik ürünler satılıyor.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Sakıp Sabancı Müzesi
Sakıp Sabancı Müzesi

-

Görülmesi gereken yerlerden

İstanbul'da muhakkak görülmesi gereken yerlerden birisi. Hepimizin sempati duyduğu rahmetli Sakıp Sabancı ve ailesinin orada yaşamış olduğunu ve hatta sizi yukarıdan bir yerden izlediğini ve size gülümsediğini bilmek benim adıma son derece kıymetliydi. Özellikle Türk sanatçılarımıza ve sanatımıza ne kadar değer ve katkı verdiğini gözlerinizle göreceksiniz. Konum olarak muhteşem, mimari ve peyzaj olarak muhteşem bir yer. Maddi yönleri bir yana ancak gönüllerinin de ne denli zengin olduğunu ve buna rağmen ne denli mütevazı olduklarını hissedeceksiniz.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
Maslak Kasırları
Maslak Kasırları

-

ezginur aydinyilmaz tarafından...

Yazdıklarınız için teşekkürler, en yakın zamanda gideceğim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Kömürcü Bendi
Kömürcü Bendi

-

Kömürcü Bendi

İstanbul otellerinden birinde konaklayan misafirlerin mutlaka gidip görmesi gereken bir yer. Tarihi, doğayı ve İstanbul'u yaşayabileceğiniz eşsiz noktalardan biri...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Marmaracık Koyu
Marmaracık Koyu

-

Marmaracık Koyu

Fenerdeki Mermaracık Koyu yok, oranın asıl adı Marmancık Koyu.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Emirgan Korusu
Emirgan Korusu

-

Emirgan Korusu

Arkadaş; pazar sabahı kahvaltıya gideyim dedim, çocuk bahçesine dönmüş. Her yerde ilkokul öğrencileri. O gün oraya geziye gelmişler. Görseniz çiçekleri yolup, güzelim çimlere basıyorlar. Neyse Sarı Köşk'e kadar yürüdükten sonra kahvaltıya oturduk. İki kişilik kahvaltı 67 TL. Buyrun hesap falan filan denilirken zor attım kendimi dışarı. Daha da gitmedim, gitmem de...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)


Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Sarıyer

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Aramanızla ilgili olarak

Toplam 23 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En iyi sonuca göre listele En iyi sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Arboretumlar; gerek bitki bilimcilerin, gerekse bitkilere özel ilgi duyanların araştırma yapabileceği canlı laboratuvarlardır. Bu canlı laboratuvarlarda ağaçlar ve odunsu bitkiler bir müzedeymişçesine sergilenir.

İstanbul'un en yeşil alanlarından biri olan Atatürk Arboretumu, böyle bir yer görmek, inceleme yapmak isteyenlerin ziyaret edebileceği sayılı noktalardan biridir. Atatürk Arboretumu, 1500'ü aşkın bitkiye sahiptir. Sarıyer'de bulunuyor ve Belgrad Ormanı'nın güneyinde yer alıyor.

Atatürk Arboretumu, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'ne bağlıdır. Toplamda 267 hektarlık bir alanı kapsamakla birlikte, yerli botanikçiler kadar yabancı botanikçilerin de dikkatini çekmektedir.

Atatürk Arboretumu, yeşilliğiyle ve her detaya gizlenmiş güzelliğiyle çoğu insanın da kaçış yeri. Adeta \"burayı benden başka kimse bilmese\" sözünü söyletir insana. İstanbul'da ikamet edipte Atatürk Arboretumu'nu görmediyseniz eğer, çok şey kaçırmışsınız demektir.

 • Doğal Güzellikler
Bir hafta sonu hem İstanbul'a yakın hem de İstanbul'un tüm karmaşasından uzakta tatil yapmak ister misiniz?

O halde Sarıyer'deki Rumeli Feneri Köyü'nün yanında bulunan Marmaracık Koyu sizleri bekliyor. Sessiz ve sakinliğiyle dinlendirici bir atmosfere sahip olan Marmaracık Koyu, Kilyos'da bulunan plajlarını aratmaz. Burada bulunan bungalovlarda veya otelde kalabilir; aynı zamanda günübirlik bir geziyle de koyu tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Marmaracık, bir koy özelliği taşısa da, kendini en güzel gösterdiği mevsim kıştır. Burada yürüyüşler yapabilir, bisiklet turu atabilir ve ATV kullanabilirsiniz. Sarıyer'de bulunan Belgrad Ormanı ve Emirgan Korusu dinlenip huzur bulacağınız yerler arasında.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Türkiye\'nin ilk özel müzesi olan Sadberk Hanım Müzesi, Vehbi Koç\'un eşi Sadberk Koç anısına 1980 yılında açılmıştır.

Koç ailesinin yıllarca yazlık olarak kullandığı Azaryan Yalısı müzeye dönüştürülmüş ve Sadberk Koç\'un kişisel eşyaları müzede sergilenmeye başlamıştır.

Sadberk Koç\'un porselen, işleme gümüş, kıymetli kumaşlar ve geleneksel kıyafet gibi değerli parçalardan oluşan kişisel eşyalarına 1983 yılında Hüseyin Kocabaş koleksiyonu katılmış; böylece müzede sergilenen eserlerin çeşitliliği artmıştır.

Neolotik çağdan başlayıp Hitit, Urartu, Roma, Bizans, Selçukluı uygarlıklarına ait arkeolojik eserlerin yer aldığı Hüseyin Kocabaş koleksiyonunun müzeye dahil olmasıyla sergilenen eser sayısı 18 bini aşmıştır.

Hüseyin Kocabaş koleksiyonuna ait arkeolojik eserlerin müzeye katılması ile birlikte Azaryan Yalısı yanındaki bina da müze binası olarak restore edilmiş ve müze genişletilmiştir.

Günümüzde müze Sevgi Gönül Binası Arkeoloji Bölümü ve Azaryan Yalısı Sanat Tarihi Bölümü olmak üzere iki ayrı binada yer almaktadır.

Müzeyi çarşamba günleri dışında her gün 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sadberk Hanım Müzesi iletişim bilgileri:
Telefon: +90 212 242 38 13
Adres: Büyükdere Piyasa Cad. No: 27- 29 Sarıyer/İSTANBUL
Web: http://www.sadberkhanimmuzesi.org.tr

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Sarıyer-Emirgan Korusu'nun doğal manzarasına eşlik eden tarihi bir yapıdır Sarı Köşk. Kuş evi görünümünde olan Sarı Köşk, Hidiv İsmail Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Mimarı ise Sarkis Balyan'dır.

Köşkün duvar ve tavan süslemeleri oldukça dikkat çekicidir ve iç mekanın tavanı oldukça yüksektir. Köşkün bodrum katından iki katı bulunmakta. Üst katında üç oda bir salon varken alt katında dört odası yer alır. Aynı zamanda alt katında hol ve mutfak da vardır. Sarı Köşk'ün dış cephe süslemeleri, çiçek motifleri ne kadar zengin bir el sanatına sahip olduğunun göstergesi…

Köşk günümüzde Beltur tarafından işletilmektedir.

 • Doğal Güzellikler
300 dönümlük bir araziye sahip olan Emirgan Korusu, İstanbul'un en görkemli korularından biridir. İstanbul'un Sarıyer semtine bağlı olan koru, Osmanlı Devleti padişahlarına ve devlet adamlarına ev sahipliği yapmıştır.

lV. Murat, Roma seferinde yanında getirdiği arkadaşı İranlı Prens Emir Güne Han'a bu koruyu hediye etmiştir. Tarihte birçok kez el değiştiren Emirgan Korusu, yüzyıllardan beri “'Ferudun Bey Bahçeleri”' adıyla anılmıştır. Koru İsmet Paşa'nın eline geçtikten sonra kendisi tarafından kıyılarına üç köşk inşa ettirilmiştir. 1930'larda Satvet Lütfi Tozan tarafından alınmış ve o dönemde arkadaşı olan Dr. Lütfi Kırdar'ı davet ettiği sırada Kırdar'ın ilk tepkisi; “'Bir kişiye bu kadar yer çok.”' cümlesi olmuştur. Zaten o tarihten on yıl sonra yani 1940'ların başında Emirgan Korusu kamulaştırılmıştır.

İstanbul'un stresinden ve kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin yeşillik ve deniz manzarasını bir arada bulabileceği eşsiz bir yer. Dostlarınızla ve ailenizle gidip güzel bir gün geçirebilir; kendinizi doğanın kollarına bırakabilirsiniz. Bölgedeki Marmaracık Koyu, Telli Baba Türbesi, Rumeli Feneri ve Belgrad Ormanı gezebileceğiniz yerler arasında.

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul Boğazı'nın en güzel manzarasını gözler önüne serer Tarabya Koyu. Şehrin en nezih, en hareketli bölgelerinden biridir.

İstanbul Boğazı'nın, Avrupa Yakası'nda karaya doğru yaptığı girintilerden biri Tarabya Koyu. Koya ismini veren Tarabya semti, bu koyun kıyılarında yer alıyor. Boğaz'ın en bilinen ve en işlek noktalarından biri olan Tarabya Koyu'nda, hafta sonları keyifli vakitler geçirebilmek mümkün.

Tarabya Koyu'nun çevresinde tavernalar, balık lokantaları ve çeşitli kafeler bulunuyor. Lüks yatlar ve teknelerle çevrili olan Tarabya Koyu, İstanbul'da huzur bulunabilecek nadir bölgelerden.

Eğer yolunuz İstanbul'a düşerse, Tarabya Koyu'nu da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Fatih Sultan Mehmet'in 1452 yılında Karadeniz'den Bizanslılara gelebilecek yardımları engellemek amacıyla inşa ettirdiği Rumeli Hisarı, İstanbul Boğazı'nın en dar yerinde Anadolu Hisarı'nın tam karşısında yer alıyor. Rumeli Hisarı'nın hem görkemli mimarisi hem köklü tarihi hem de Boğaz manzarası İstanbul'un en görülesi yerlerinden biridir.

Rumeli Hisarı'na 1953 yılında açık hava tiyatrosu eklenmiş olup, bugün müze işlevi görmektedir. Şehrin en güzel manzaralarının birinde hisardaki topları, güllelerı ve diğer tarihi değerleri fırsatınız varsa mutlaka gezmelisiniz. Sarıyer\'dekiRumeli Hisarı Müzesi Çarşamba günleri hariç her gün ziyarete açık olup, 09:00-18:00 saatleri arasında gezilebilmektedir.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

1870'li yıllarda inşa edilen ve günümüze kadar gelmiş ibadet mekanlarından biri olan Yeniköy Sinagogu, Sarıyer'deki Köybaşı Caddesi üzerinde bulunmasından dolayı kolay bir ulaşıma sahiptir.

Günümüzde sadece cumartesi sabahları ve bayramlarda hizmet veren sinagog, Sarıyer'de bulunduğunuz bir gün ziyaret edebileceğiniz bir nokta. Eğer tatil için İstanbul'daysanız, Yeniköy Sinagogu'nu kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz. Sinagogun kapısının üzerindeki Süleyman Yıldızı kabartması dikkat çeken detaylar arasındadır. Gezi noktalarınız arasına Emirgan Korusu'nu, Sadberk Hanım Müzesi'ni ve Rumelihisarı Kalesi'ni dahil edebilir ve İstanbul'un küçük bir parçasını keşfetmenin tadını çıkarabilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Sarıyer-Maslak'ta bulunan Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, güncel sanatı takip edebilmek ve sanatçıların yaratıcılıklarını üretime dönüştürebilmelerine olanak sağlamayı amaç edinmiştir.

Kar gütmeyen bir kuruluş olan Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, kısa sürede uluslararası standartlara ulaşmıştır. Müze gezinizde; Elgiz Koleksiyonu'nu, Tracey Emin, Jan Fabre, Barbara Kruger, Cindy Sherman, Peter Halley gibi dünyadaki önemli isimlerin eserleri sergilenmektedir. Tabii Erol Akyavaş, Ömer Uluç, Nejat Devrim gibi Türk ustaların eserlerini görmek de mümkündür. Maslak'ta olduğunuz bir gün Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Sarıyer'in doğal güzellikleri arasındaki Neşet Suyu Mesire Yeri'nde veya Belgrad Ormanı'nda piknik yapabilir, Emirgan Korusu'nu gezebilirsiniz.

 • Turistik Yerler
İstanbul'un Sarıyer ilçesine 10 km mesafede, küçük ve şirin bir köy Garipçe. Rumelikavağı ile Rumelifeneri'nin arasında yer alıyor ve İstanbulluların hafta sonu kaçış noktalarından biri. Balıkçı köyü olması sebebiyle, köyün dört bir yanında küçük tekne ve takalara rastlamanız olası.

Şehir gürültüsünden uzakta, sessiz ve sakin bir ortamı var Garipçe Köyü'nün. Ancak son zamanlarda kahvaltı mekanlarının artması, hafta sonları bu huzuru bir nebze de olsa kaçırır hale geldi. Sabahları açık büfe kahvaltı sunan bu mekanlar, akşamları balık lokantalarına dönüşüyor. Hepsi de denizin dibinde yer aldığından, oldukça keyifli bir ortam yaratılmış oluyor. Tabi hafta sonları yer bulabilirseniz, şanslısınız.

Garipçe Köyü'nde küçük bir iskele bulunuyor. Bu iskeleden Büyükliman ve diğer koylara tekne turları gerçekleştiriliyor. Bir pazar sabahı, kahvaltı sonrası güzel bir aktivite olabilir diye düşünüyoruz.

Garipçe Köyü'ne kendi aracınızla ulaşabileceğiniz gibi, Hacıosman Metro Durağı'ndan hareket eden 150 numaralı İETT otobüsleriyle de ulaşabilirsiniz. Köye gitmenin başka bir alternatifi de yok zaten.

Şimdilerde, 3. Köprü'nün yapım çalışmaları nedeniyle eski güzelliğini yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Garipçe Köyü'nü, bir hafta sonu mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.